Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

UÇUCU YAĞLARIN DOĞRU KULLANIMI

Uçucu yağların kullanımındaki riskli uygulamalardan kaçının. Bu olumsuz uygulamaların önüne geçmek için uçucu yağların doğru kullanım şeklini bilmekte fayda var. Bahsi geçen konu başlığından hareketle, uçucu yağlara ilişkin bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizler için derledik.

Uçucu yağları kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Uçucu yağlara dair detayları bilmelisiniz. Sizler için bu yağların doğru kullanımını mümkün kılacaktır. İlk olarak bilinmelidir ki, uçucu yağları kullanırken zeytinyağı, badem yağı, kayısı çekirdeği ve susam yağı gibi yanınızda bir sabit/taşıyıcı yağ bulundurmalısınız.

Kalitesi kritik önem taşıyor

Uçucu yağlar güçlü yağlar olduğundan dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılmalıdırlar. Kullandığınız yağın kaliteli ve hakiki olduğuna dikkat etmelisiniz. Bir uçucu yağı kullanmadan önce özelliklerini araştırmalı ve olası yan etkilerine göz atmalısınız. Uçucu yağların saklama koşulları da ayrı bir önem teşkil eder. Uçucu yağları serin ve ışıksız bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Alerji riskini sorgulayın

Bir uçucu yağı cildinize uygulamadan önce alerji yapma ihtimaline karşı ilk olarak dirseğin iç kısmında bir deneme yapın ve 48 saat içinde nasıl bir tepkime olacağını gözlemleyin. Alerjiye eğilimli ve hassas bir cildiniz varsa bu testi yapmanız önemlidir. Bebekler ve 6 yaş altı çocuklar için de uçucu yağlar, bir uzmana başvurmadan kullanılmamalıdır.

Sabit yağlar ile uygulanır

Uçucu yağlar göz ve göz çevresine uygulanmamalıdır. Uçucu yağlar kullanım öncesinde zeytinyağı, badem yağı, kayısı çekirdeği ve susam yağı gibi sabit yağlar ile seyreltilmelidir. Sabit yağlar, su ile karıştırılmaz ve yakıcı olabilir.  Bazı uçucu yağları istisnai olarak cilde direkt uygulayabilirsiniz. Uçucu yağların seyreltmeden kullanmayınız. Sabit yağ olmadan uygulanması cilt tahrişine, kızarıklığa, yanmaya ve hatta ciltte hassasiyete neden olabilir.

Uçucu yağların sabit yağlar ile seyreltilmeden uygulanması cilt tahrişine, kızarıklığa, yanmaya ve hatta ciltte hassasiyete neden olabilir.

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content