Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Uçucu Yağın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Kozmetik veya tedavi amaçlı kullanılan yağların saflığı, doğallığı ve işleniş biçimi ve katkısız olması önemlidir. Bu unsurlar, güvenli kullanımı için en önemli konuların başında gelir. Herhangi bir uçucu yağ satın alırken yağın mutlaka koyu renk cam şişede olmasına dikkat edilmelidir. Şişenin üstünde bitkinin Türkçe ve İngilizce isminin yanı sıra mutlaka Latince nomenklatür adının olması önemlidir. Bu sayede yağın sadece uçucu yağ olduğunu değil o bitkinin hangi cinsinden yapıldığını öğrenmiş oluruz.

Örneğin; Çocuklar için kullanımı uygun olan nane yağı, (Mentha spicata) uygun olmayan nane yağından (Mentha Piperita) farklıdır.

Yağın Kalitesi Önemli

Ayrıca şişenin üstünde son kullanma tarihi/dolum tarihi/seri numaralarından herhangi birinin de olması yine güvenli kullanım açısından oldukça önemli bir detaydır. Uçucu yağların pompalı cam damlalıklı şişelerde değil kendine özel menfez azaltıcı damlalıklı kapaklı olması direk yağın kalitesini etkileyen unsurlardan biridir.

Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Yönetmeliğinin 4.maddesinde de belirttiği gibi Kimyasal madde “Doğal halde bulunan, üretilen, herhangi bir işlem sırasında kullanılan veya atıklar da dâhil olmak üzere ortaya çıkan, bizzat üretilmiş olup olmadığına ve piyasaya arz olunup olunmadığına bakılmaksızın her türlü element, bileşik veya karışımları” olarak tanımlanmıştır.

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content