Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Tıbbi ve Aromatik Bir Bitki: Gül

Bitkiler içerisinde şifa verici ve tedavi edici özelliği ile ön planda olan bir bitkidir, gül… Bir başkadır gülün kokusu… Dünyanın en değerli yağıdır mesela gül yağı… Yemeklere mis kokusu ve aroması ile lezzet veren de gül suyunun ta kendisidir.

Osmanlı döneminde şifahanelerde en çok kullanılan bitki olan gül, hastalıkların tedavisinde kullanılması ile revaçta olan bir bitkidir. Bitkiler içinde yetiştirilmesi ve işlenmesi en kolay olan bu bitki, hoş kokusundan ötürü sevilmektedir. Kadınların güzellik sırrının ham maddesi olmasının ötesinde ruha, göze ve sağlığa yararlı bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre, gülün taç yaprağının güçlü bir antioksidan olduğu ortaya konmuştur. Gül yağının ve gül suyunun cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Rahatlatıcı ve ferahlatıcı gül yağı

Saf Isparta gülü yağı, şifalı yağlardan biridir. Kokular ile uygulanan bir tedavi olan aromaterapide de en değerli yağdır. Doğrudan cilde sürülebilen birkaç yağdan biridir. Yüksek miktarda C vitamini içerir.

Doğal bir nemlendirici gül suyu

Cilde uygulandığında ise insana muhteşem bir enerji veren gülün suyudur. Gül suyu, cildi nemlendirici, arındırıcı ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildin PH seviyesini dengelemektedir.

Hem görsel, hem lezzet verici hem de tedavi edici olarak gül bitkisi, hoş kokusu ile ruha hitap ediyor. Bayılma, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kusma, karaciğer ve sinirsel rahatsızlıkların tedavisi için de birebir. Gül yaprağından elde edilen gül yağı ve gül suyu, cilt bakımında mucizevi özelliklere sahip. Kısacası; pembe renkli, katmerli ve hoş kokulu Rosa damascena yani Isparta gülü, tabiatın sunmuş olduğu şahane bir bitki. 

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir Cevap Yazın

    Lavendrose sitesinden daha fazla şey keşfedin

    Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

    Okumaya devam et

    Skip to content