Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Şahane Lavanta Bahçelerimiz

Lavanta Bitkisinin Kökeni Nerededir?

Lavanta; muhteşem güzelliği, kendine özgü kokusu ve pek çok alanda kullanılmaya uygun yapısıyla nanegiller ailesinden gelen bir çiçektir. Lavanta bitkisinin kökeni Akdeniz, Hindistan ve Orta Doğu bölgesi olduğu düşünülmektedir.

Lavanta İlk Olarak Ne Zaman ve Kim Tarafından Kullanılmıştır?

Lavantanın ilk olarak üç bin yıl önce Eski Mısırda ekilmiş ve kullanılmış olduğu belgelenmiştir.

Eski Mısır Topluluğu, lavantayı yatıştırıcı ve iyileştirici merhemlerde parfümlerde ve mumya yapımında kullanıyorlarmış. Tutankamon’un mezarı açıldığında, lavanta merhemine benzer bir materyal içeren kavanoz bulunmuştur.

Lavanta İncil’de Adı Geçen Kutsal Bir Bitkidir.

Eski Yunanlılar, Suriye’nin Naarda kentinde yetişen bu çiçeklerden dolayı lavantayı ‘nardus’ olarak adlandırmışlardır. Lavanta İncil’de Adı Geçen Kutsal Sayılan Bir Bitkidir.

Lavanta Bahçelerimiz Nerede?

Lavanta Bahçelerimiz Keçiborlu İlçesine bağlı Kuyucak Köyü’nde bulunmaktadır. Isparta İl Merkezine ortalama 50 km mesafede olan Kuyucak Köyü, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 25 km, Antalya – İstanbul Karayolu’na 10 km uzaklıktadır. Torosların gölgesindeki bu köyden Burdur Gölünün müthiş manzarasını seyredilebilirsiniz. 

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content