Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Nane Yağı Nasıl Üretilir?

Nane, kuvvetli kokulu, hemen hemen tüysüz, gövde ve dalları genellikle kırmızımtırak, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar dişli kenarlı, üzeri buruşuk, saplı ve koyu yeşil renklidir.  


ELDE EDİLİŞ YÖNTEMİ: Nane yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilir. Renksiz, özel ve kuvvetli kokulu, yakıcı lezzetli bir uçucu yağdır.

Sağlık için Faydaları

·         Nane yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Baş, mide ve karın ağrılarının azaltılmasında yardımcı olur. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının etkilerini azaltır. Zihin fonksiyonlarını hızlandırır. Vücudun enerjisini yenileyerek daha dinç hissetmenizi sağlar.

·         Ayrıca, yüksek ateşin düşürür.Bağışıklık sistemini güçlendiren etkiye sahiptir. Bağırsaklarda gaz oluşumunun önüne geçmesiyle dikkat çeker. Bu sebeple, sindirim sisteminin güçlenmesinde görev alır.

·         Nane yağının koklanması sinüzite iyi geldiği gibi boğazları da rahatlatır. Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde de yer alır. Doygunluk hissiyatı yaratarak iştah kesici bir özelliğe sahiptir. Ağız kokularının önüne geçmeye yardımcı olur.

·         Nane yağı çoğunlukla aromaterapi nedeniyle kullanılmaktadır. Eğer enerjik olarak kendinizi kötü ve düşük hissettiğiniz bir gündeyseniz nane yağını buhar ile odaya yaymak, cildinizde kullanmak enerjinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Cilt ve Saç için Faydaları

·          A vitamini içeriğinde dolayı yaşlanma karşıtıdır. Cildi besleyici özelliği bilinen nane yağı, ciltte oluşan kızarıklara ve lekelerin tedavisinde kullanılır.

·         Dudaklarda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur. Bu sayede, dudakların daha dolgun gözükmesi için kullanılır.

·         Aromatik yağlar içerisinde güneşten korunma ve güneşin ciltteki zararlı etkilerini azaltma için en uygun olanının nane yağı olduğunu gösteriyor. 

·         Ayrıca, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Kepek oluşumunu önler. Yıpranmış saçları onarır.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content