Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Lavendrose Kozmetik’in Hikayesi

HİKAYEMİZ;

Lavendrose Kozmetik’in hikayesi iki genç girişimcinin 2015 yılında tanışmaları sonucu başlıyor. Bölgenin öncü firması Lavendrose, yörenin aromaterapi ürünleri ve doğal çiçek özlerini yurt dışına açma kararı veriyorlar. Girişimci Lavendrose Firması, geleneksel gül yağı üreticisi dedeleri ve babalarından edindikleri bilgi ve deneyimleri günümüz şartlarına uyarlıyorlar. Kaliteli hammadde ihracatı yapan bir firma olma gayesiyle 2015 yılında ilk ihracatlarını yapıyorlar. Başlangıçta sadece hammadde üretimi ile ilgili faaliyetlerde bulunurken, sonrasında doğal gelişen sebeplerle firmanın markalaşması ve firma adının dış pazarda tanınması adına Lavendrose markalaşma sürecini başlatmışlardır.

KURULUŞUMUZDAN BU YANA NELER YAPTIK?

Kurulduğu ilk yıldan bu yana hammadde ihracatında yurt dışına üretim sağlayan Lavendrose; Almanya, Amerika, Rusya, Azerbaycan, Tunus, Güney Kore, İtalya ve Fransa gibi 20’den fazla ülkeye saf uçucu yağlar, aromaterapi yağları, gül ve lavanta ürünleri, hidrosol gibi Akdeniz menşei ürünleri ihraç etmiştir.

Lavendrose’un tercih edilmesinin sebebi, hammadde ihraç ettiği her bir ülkenin güvenini kazanmış olmasıdır. Yurt dışı ihracatlarındaki prosedür öncelikle numunenin gönderilmesi ve akabinde akredite laboratuvarlarda analiz edilmesi şeklinde başlar. Ne mutludur ki; bu toprakların ürünleri analiz sonuçlarında bizim yüzümüzü hep güldürmüştür. 2018 yılında Fransa’da bulunan ünlü bir Parfüm firmasına gönderdiğimiz Biberiye Yağı içindeki aktif doğal bileşen değerleriyle 60’tan fazla rakibini elemiştir.

NEDEN PAREKENDE MARKALAŞMA YERİNE YÜKSEK HACİMDE ÜRÜN SATIŞINA ODAKLANDIK ?

       Lavendrose firması parekende ürün üretip markalaşma düşüncesiyle yola çıkmamıştır. Başlardaki düşünce; Şirket kurucularından Hüseyin Bey’in bölgenin Tıbbi Aromatik Bitkilerini ve Göller Bölgesinin hammadde potansiyelini yurt dışına açmak istemesidir.

Bölgede yetişen yüksek tonajda Gül, Lavanta, Fesleğen, Sedir Ağacı, Kantaron bitkisinin yurt dışında çok talep gördüğünü ve üreticilerin yüzünü güldürebilecek ihracatların yapılabileceğini düşünüp distilasyon temelli hammadde ihracatı yapmak için kurulmuştur. Öte yandan bu süreçte yurt dışına gönderdiğimiz Numuneleri numune boy (10ml, 250ml…) Lavendrose markasından üretmeye başlamış ; sonrasında gelen olumlu tepkiler üzerine aynı numunelerden parekende satış içinde üretmeye başlamıştır.

Bu yüzden Markanın Pazarlama süreci hep İhracatın gölgesinde kalmıştır. Aktarlar ve eczanelere ürün sağlayarak parekende satışa başlayan Lavendrose Kozmetik, gelişen pazarda hem üretici hem de markalaşma sürecinin bir arada yürütme kararı alarak 2020 yılında 30’dan fazla dijital platformda parekende satışa başlamıştır.

ÜRETİME BAKIŞ AÇINIZI AÇIKLAR MISINIZ?

Üretime bakış açımızı ifade etmek gerekirse ‘’Doğal olsun ya da düzgün formüle edilsin, ulaşılabilir fiyatta olsun.’’ diyebiliriz. Fakat son bir kaç yılda ürünlerin satışını etkileyen faktörler: İyi Reklam, Karışımlı Ucuz Ürün (Özellikle Yağ Grubunda) & Etkileyici Ambalaj ve Komisyonlu Influancer Satışı olarak değişmiştir.

Tabi ki şunu söylemek yanlış olur her ürün uygun fiyatlı olamaz, bazı etken maddeler ya da nadir bulunan bitki özlerinin girdiği formüllerin üretim maliyetleri pahalı olabilir ya da konusunda uzman kişiden pazarlama desteği alınabilir. Bilinçli Tüketici hem kaliteli ürün talebiyle ‘’Yüksek Seviye bir Pazar‘’ oluşturur, hem de merdiven altı firmaları ya da pazarı şişiren firmaları temizler.

Bir örnek vermek gerekirse; En kaliteli çayın yetiştiği güzel ülkemizde içilen çay kalitesinin, çayı İthal eden çoğu Avrupa ülkesinden daha kötü olması bu duruma bir örnektir. Müşteri neyi talep ederse, piyasa & ürün ona evrilir diyebiliriz. Temennimiz tüm dünyaya kozmetik hammaddesinin ve Beyaz Etiket ürünlerin yüksek kapasitede ihraç edildiği ülkemizin kendi potansiyelini hem Üretici hem de Tüketici olarak fark edip, kozmetik sektöründe hak ettiği Marka değerini görmesidir.

Saygıyla ve Sevgiyle.

 

Lavendrose Kozmetik
Lavanta İçeren Kozmetik Ürünlerimiz
Gül İçeren Kozmetik Ürünlerimiz

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz İçin bizimle İletişime geçebilirsiniz. Sorularınız İçin [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir Cevap Yazın

    Lavendrose sitesinden daha fazla şey keşfedin

    Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

    Okumaya devam et