Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Lavanta Bitkisi Ne Zaman Çiçek Açar?

Lavanta Bitkisinin Kökeni Neresidir?

Muhteşem güzelliği, kendine özgü kokusu ve pek çok alanda kullanılmaya uygun yapısıyla nanegiller ailesinden gelen bir çiçektir, lavanta… Lavanta bitkisinin kökeni Akdeniz, Hindistan ve Orta Doğu bölgesi olduğu düşünülmektedir.

Lavanta İlk Olarak Ne Zaman ve Kim Tarafından Kullanılmıştır? 

Lavantanın ilk olarak üç bin yıl önce Eski Mısırda ekilmiş ve kullanılmış olduğu belgelenmiştir.

Eski Mısır Topluluğu, lavantayı yatıştırıcı ve iyileştirici merhemlerde parfümlerde ve mumya yapımında kullanıyorlarmış. Tutankamon’un mezarı açıldığında, lavanta merhemine benzer bir materyal içeren kavanoz bulunmuştur.

Lavanta İncil’de Adı Geçen Kutsal Bir Bitkidir.

Eski Yunanlılar, Suriye’nin Naarda kentinde yetişen bu çiçeklerden dolayı lavantayı ‘nardus’ olarak adlandırmışlardır. İncil’de Adı Geçen Kutsal Sayılan Bir Bitkidir, Lavanta…

Lavanta Bahçelerimiz Nerede? 

Lavanta Bahçelerimiz Keçiborlu İlçesine bağlı Kuyucak Köyü’nde bulunmaktadır. Isparta İl Merkezine ortalama 50 km mesafede olan Kuyucak Köyü, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 25 km, Antalya – İstanbul Karayolu’na 10 km uzaklıktadır. Torosların gölgesindeki bu köyden Burdur Gölünün müthiş manzarasını seyredilebilirsiniz. 

Lavanta Sezonu Ne zaman?  

Kuyucak Köyünde 5000 dekar alanda yetiştirilen lavanta, sıcaklık, yağış gibi mevsimsel durumlar etki etse de Temmuz aynın başında açmaya başlar. Lavanta sezonu ise temmuz ayında başlar ve ağustos ayının ortalarına kadar devam eder. Çiçek açma zamanı Bahar başı Mart ile Yaz başı Hazirandır. 

Lavanta Ne zaman Budanmalıdır? 

Lavantanın bakımı kolaydır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli budanmak ister. Sonbahar ayları lavanta budama için uygundur. Lavanta eğer budanmazsa saplar odunlaşır ve taze dallar çıkarmaz. Bitki verimsizleşir. 

Lavanta bitkisi 6-7 yıl önce dikilmişse budanma yapılsa bile sapları odunlaşır. Köklenmeli ve yeniden dikilmelidir. Güneşli bölge severler.

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content