Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

KOZMETİK TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI

Türkiye’de kozmetik tüketimi pandemi ile birlikte geriledi. 2020 yılı ülkemizde kozmetik tüketim alışkanlıklarının değiştiği yıl oldu. Her geçen yıl da, insanların gereksinim önceliklerine göre tüketim alışkanlıkları farklılık göstermekte…

Kozmetik sektöründe marka ve ürün çeşitliliği tüketim amacına göre değişmektedir. Tüketicilerin kozmetik tüketim alışkanlıkları da pandemiden sonra değişim gösterdi. Birçok kozmetik üreticisi Koronavirüs salgını sonrası ürün skalasını genişletti. Dezenfektan ve kolonya gibi ürünlerin üretimine başlayan bu kozmetik firmaları, pazarda kendine yer açtı.

Kişi başına düşen milli gelirin düşük olması nedeniyle Türkiye’de kozmetik tüketimi düşüktür. ABD ve AB gibi dünya kozmetik sektörünü üretim ve tüketim açısından yön veren ülke nüfuslarının yaklaşık olarak % 80 kadarı kozmetik tüketicisidir. Türkiye’de bu oran yaklaşık olarak %20 civarındadır.

Sürekli kullandığımız için gündelik yaşamın bir parçası haline gelen kozmetik ve cilt bakım ürünleri, tüketicilerin günümüz ihtiyaçlarına göre farklılaşmaktadır. Ayrıca, tüketicinin gelirinden kozmetik için ayırabildiği payın ne derece olduğu da önemlidir. Bu da, tüketim alışkanlıklarını belirleyen önemli kıstaslardan biridir. Türkiye’de özellikle son dönemde kişisel bakım, cilt bakım, hijyen ve temizlik ürünleri daha fazla rağbet görmektedir.

Kişisel bakıma önem veriliyor

Evde bakım alışkanlıkları ile beraber cilt bakım ürünleri ve kişisel bakım ürünlerine talep arttı. Temiz içerikli, doğal ürünlere yönelim ile birlikte de tüketicilerin talepleri doğrultusunda üretime başlandı.

Temizlik ürünleri revaçta

Kozmetik sektöründe; sabunlar, ıslak mendiller ve temizleyiciler en sık alınan ürün grubu olarak yerini aldı. Dezenfektan ve kolonya gibi hijyen ürünleri de, yeni kozmetik trendleri olarak öne çıkıyor.

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content