Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Kozmetik Nedir?

Kozmetik, tüm canlıları kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir. Genel olarak tanımlamak gerekirse; bir kimseyi daha çekici hale getirmek ya da görünümü ile ilgili sorunları gidermek için kullanılan ürünleri, uygulanan bakımları ve tedavileri kapsayan kavramlar bütünüdür.

Kozmetik aynı zamanda cildimizi, vücudumuzu ve saçlarımızı güzelleştiren, besleyen ve bakım yapan her türlü maddeye denir.

Kozmetik isim kökeni Yunanca kozmos (düzen veya güzelleştirme, çeki düzen verme) kavramına dayanmaktadır.  Bu kök Yunanca kosmein (güzelleştirmek, çeki düzen vermek) fiili türemiştir.

Sağlıklı bir cilt görünümü; parlak, nemli ve pürüzsüzdür.

Kozmetiğin bir alt dalı olan makyaj; allık, balm, maskara ve fondöten gibi yüzü ve çevresini güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için uygulanan kozmetik ürünleri ve işlemleri kapsar.

Makyaj malzemeleri haricinde saç bakımı ve cilt bakımı ürünleri, saç boyası, saç spreyi, saç jölesi, parfüm, makyaj fırçası, pudra ponponu, banyo tuzu, vücut yağ ve kremleri gibi pek çok ürün, kozmetik sınıfına girmektedir.

Kozmetik Yönetmeliğinin 23 Mayıs 2005 tarihli ve 25823 sayılı tanımına göre;

“Kozmetik Ürün; İnsan vücudunun dış kısımlarına, epiderm, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlarına veya dişler ile ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, bunları korumak, iyi bir durumda tutmak veya vücut kokularını düzeltmek olan bütün madde veya karışımlardır.”

Siz de kozmetik ürün üretimi yaptırmak istiyorsanız;
Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bize iletişim bölümünden ulaşabilir veya [email protected] e-mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir Cevap Yazın

    Lavendrose sitesinden daha fazla şey keşfedin

    Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

    Okumaya devam et

    Skip to content