Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

En İyi Lavanta Üretimi Nerede Yapılır?

En İyi Lavanta Üretiminin Yapıldığı Yer Neresidir? 

Türkiye’nin lavanta üretimindeki yeri çok önemlidir. Kuyucak Köyünde yetiştirilen lavanta, Türkiye üretiminin %90’ını oluşturmaktadır.

1975 yılında ilk lavanta fidelerinin gelmesiyle başlayan bu güzel macera, Turizm Bakanlığının hazırlamış olduğu ‘Gelecekte Turizm’ programıyla desteklemesi sonucu büyümüştür.

Köylü halkının lavanta tarlalarını görsel şölene çevirmesi ile Lavanta Kokulu Köy Temmuz-Ağustos aylarında yerli ve yabancı ziyaret akınına uğruyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Lavanta bahçeleri görsel şöleni ve hoş kokusunun yanı sıra şifalı bir bitki olarak da kullanılmaktadır.

Lavanta Üretiminin Dünyadaki Yeri Nedir?

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Verilerine göre dünyada lavanta tarımı ile ilgili net bir veri tabanı bulunmamaktadır. Bu nedenle, yapılan çalışmada lavantanın durumu ile ilgili verilerin bulunduğu ülkesel raporlar, şirketlerin küresel raporları ve bazı akademik çalışmalar derlenerek hazırlanıyor.

Elde edilen sonuçlara göre bölgesel anlamda Avrupa lavanta pazarında, toplam gelir ve hacim katkısı açısından en büyük pazar payına sahiptir. Asya Pasifik, tüketicilerin doğal ürünlere olan talebinin artması ve bölgede yaşayan tüketicilerin artan nüfus büyüklüğü nedeniyle Avrupa’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Bize Ulaşın

Size Özel Marka Kozmetik Üretimi ve Toptan Aromaterapi Yağları, Gül Suyu & Gül Yağı ve Lavanta yağı gibi Talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız için [email protected] e-mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Bir Cevap Yazın

    Lavendrose sitesinden daha fazla şey keşfedin

    Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

    Okumaya devam et

    Skip to content