Güzel Akdenizden Tüm Dünyaya!

Çörek Otu Yağı Ne İşe yarar?

 

 

Çörek Otu Yüzyıllardır Her Derde Deva Olarak Tüketilmektedir. Bir Zamanlar Mısır Firavununun Mezarında Bir Kavanoz Siyah Çörek Otu Yağı Bulundu Ve Bu Ürünün İlk Sözü Eski Ahit’te Bile Var. Siyah Çörek Otu, Mor Veya Beyaz Çiçekleri Olan Yıllık Bir Bitkidir. Orta Asya’da, Kafkasya’da, Balkan Yarımadası’nda Yaygındır. Güzellik, Farmakoloji Ve Yemek Pişirme Endüstrisinde Siyah Çörek Otu Tohumlarından Elde Edilen Yağ Kullanılır. Saf çörek otu yağını Lavendrose Mağazalarımızdan alabilirsiniz. Tamamen doğal olarak ürettiğimiz tohumları, sizin için el değmeden şişeleyip kullanımınıza sunuyoruz.

 

Siyah Çörek Otu Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Diyet Takviyesi Olarak, Bu İlaç Vücuda Ek Bir Yardım Olarak Kullanılır: Çörek Otuda Sağlık Üzerinde Faydalı Bir Etkiye Sahip Yararlı Maddeler, Vitaminler Ve Mineraller Bulunur.

 

Siyah Çörek Otu Yağının Ana Bileşenlerinden Biri Timokinondur. Bu, Anti-Enflamatuar Etkiye Sahip, Genel Tonu Arttıran Ve Performansı Artıran Güçlü Bir Antioksidandır. Aynı Zamanda Yağ Asitleri, Fosfor, Potasyum, Magnezyum Ve Kalsiyum Kaynağıdır.

Siyah Çörek Otu Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye, Alerjik Reaksiyonları Azaltmaya Ve Ağırlığı Normalleştirmeye Yardımcı Olabilir.

Sağlık Yararları

Bu Ürünün İyileştirici Özellikleri İncelenmeye Devam Etmektedir. Ancak Kullanımının Bazı Hastalıkların Seyri Üzerinde Olumlu Bir Etkisi Olduğu Zaten Bilinmektedir.

 

Romatoid Artrit Semptomlarını Hafifletir

2016 Yılında, Hafif Ve Orta Evrelerde Romatoid Artrit Tanısı Alan 43 Kadın İki Gruba Ayrıldı: Bazıları Her Gün Plasebo, Diğerleri İse Siyah Çörek Otu Yağı Aldı. Bir Ay Sonra, Yağ Alan Hastalarda Hastalığın Semptomlarının Azaldığını, Kandaki İltihap Belirteçlerinin Azaldığını Ve Eklemlerin Şiştiğini Fark Ettiler.

 

Alerjik Rinite Yardımcı Olabilir

Şimdiye Kadar, Bazı İnsanların Neden Alerjiye Maruz Kaldıklarına, Diğerlerinin Neden Olmadıklarına Dair Kesin Bir Anlayış Yoktur. Bu Hastalığın Kalıtsal Olarak Bulaşabileceğine Dair Görüşler Vardır. Bazı Durumlarda, Alerjiden Muzdarip Hastalara Semptomlar İçin İlaç Reçete Edilir. Siyah Çörek Otu Yağının İyileştirici Özelliklerinin Analizi, Anti-Enflamatuar Ve Antihistaminik Özellikleri Nedeniyle Sinüzitin Tedavisinde Yardımcı Olduğunu Göstermiştir [2].

 

Amerikan Kulak Burun Boğaz Dergisi’nde Yayınlanan Bir Makaleye Göre, Siyah Çörek Otu Yağı, Kullanmaya Başladıktan İki Hafta Sonra Burun Tıkanıklığını, Kaşıntıyı, Burun Akıntısı Ve Hapşırmayı Azaltır [3].

 

Diyabetle Mücadelede Yardımcı Olur

Bilim Adamları, Siyah Çörek Otu Yağı Kullanmanın Diyabetle Mücadelede Yardım Ettiği Bilinmektedir.

Siyah Çörek Otu Yağı Bazı Hastalıkların Semptomlarını Hafifletir

 

Astım Semptomlarını Hafifletir

Kronik Solunum Yolu Hastalığı, Bir Kişinin Alerjenle Veya Kışkırtıcı Faktörlerle Çarpışmasının Bir Sonucu Olarak Ortaya Çıkar. 2017 Yılında Yayınlanan Araştırmaya Göre, Siyah Çörek Otu Yağı Kapsülleri Alan Bronşiyal Astımı Olan Kişiler Kendilerini Daha İyi Hissettiler [4].

 

Ağırlığı Normalleştirmeye Yardımcı Olur

Deney Sırasında Kadınlar İki Gruba Ayrıldı: Birinde Siyah Çörek Otu Yağı, İkincisinde Plasebo Kullanıldı. Tüm Denekler Sekiz Hafta Boyunca Düşük Kalorili Bir Diyet Uyguladılar. Dönem Sonunda, Yağ Alan Kadınlarda Kilo, Bel Çevresi Ve Kan Kolesterol Düzeyleri Plasebo Alanlara Göre Daha Belirgin Bir Şekilde Azalmıştır. Aşırı Kilolu Kadınların Beden Eğitimi Aldıkları Ve Siyah Çörek Otu Yağı Aldıkları Bir Başka Çalışmada, Bu Rejimin Sekiz Haftasından Sonra Kolesterol Düzeylerinin Düştükleri Bulunmuştur.

 

Siyah Çörek Otu Yağı Ayrıca Sindirim Bozuklukları, Baş Ağrıları, Yüksek Tansiyon, Egzama, Hepatit C İçin Yardımcı Olarak Da Kullanılır. Ancak Seyri Üzerindeki Olumlu Etkisi Henüz Tam Olarak İncelenmemiştir Ve Ek Çalışmalar Gerektirmektedir [5].

 

Güzellik Endüstrisinde Uygulama

Çörek Otu Yağı Bugün Kozmetolojide Aktif Olarak Kullanılmaktadır.

 

Akne: Verilere Göre,% 10 Siyah Çörek Otu Yağı İçeren Bir Losyon, İki Aylık Uygulamadan Sonra Akne İnsidansını Azaltmıştır [6].

Nemlendirme: Bu Bileşen Saçlara Yumuşaklık Ve Parlaklık Kazandırır Ve Ayrıca Cilt Durumunu Olumlu Yönde Etkiler.

Sedef Hastalığı: Siyah Çörek Otu Yağı Sayesinde Hastalığın Cilt Belirtilerinin Görülme Sıklığı Azalır.

Yara İyileşmesi: Roma Kişniş Yağı Kullanımı İltihabı Azaltır.

Vitiligo: Altı Ay Boyunca Siyah Çörek Otu Yağı İçeren Bir Krem Kullanmak Vitiligolu Bazı Kişilerde Cilt Rengini İyileştirebilir [7].

Kompozisyon Ve Kalori İçeriği

Siyah Çörek Otu Yağının Bileşimi Yararlı Maddeler Bakımından Zengindir. Örneğin, İçinde Çok Fazla Vitamin Var:

A Vitamini – İyi Görme, Kemik Ve Epitel Doku Hücreleri İçin Önemlidir, Antioksidandır;

B1 Vitamini – Sinir Sisteminin Sağlığı İçin Gereklidir, Konsantrasyonu Artırmaya Ve Zihinsel Aktiviteyi Geliştirmeye Yardımcı Olur, Ayrıca Karbonhidrat, Protein Ve Yağ Metabolizması İçin De Gereklidir;

B2 Vitamini – Cildin, Tırnakların Ve Saçın İyi Durumda Olması İçin Önemlidir. Antikorların Ve Kırmızı Kan Hücrelerinin Oluşumunun Yanı Sıra Tiroid Bezinin Düzgün Çalışması Ve Vücudun Üreme Fonksiyonları İçin Gereklidir;

B3 Vitamini – Kandaki Şeker Ve Kolesterol Seviyelerini Düşürmeye Yardımcı Olur, Kan Dolaşımı Üzerinde Faydalı Bir Etkiye Sahiptir;

B5 Vitamini – Diğer Vitaminlerin Sindirilebilirliğini Arttırır, Metabolizmanın Önemli İşlevlerine Ve Antikorların Ve Nörotransmitterlerin Oluşumuna Katılır;

B6 Vitamini – Kırmızı Kan Hücrelerinin Oluşumu İçin Gereklidir, Protein Ve Yağların Metabolizmasına, Hücresel Enerji Metabolizmasına Katılır, Karaciğer Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur;

Vitamin B7 – Kollajen Sentezine, Yağ Asitlerinin Metabolizmasına Ve Yağ Ve Protein Dengesinin Düzenlenmesine Katılır;

B9 Vitamini – Dolaşım Ve Bağışıklık Sistemlerinin Normal İşleyişi İçin Önemlidir, Yeni Hücrelerin Sağlığını Oluşturmak Ve Sürdürmek İçin Gereklidir, Normal Sperm Üretimi İçin Gereklidir;

C Vitamini – Vücudun Bağışıklık Sistemini Destekler, Redoks Süreçlerini Normalleştirir, Cildin İyileşmesine Ve Onarılmasına Yardımcı Olur, Serotonin Ve Kollajen Oluşumuna Aktif Olarak Katılır;

D Vitamini – Demans, Otoimmün Hastalıklar, Diyabet Geliştirme Olasılığını Azaltır. Ayrıca Yaşlanma Süreçlerini Yavaşlatır;

E Vitamini – Vücuttaki Oksijen Dolaşımını İyileştirmeye Yardımcı Olur, Hücreleri Serbest Radikal Hasarından Korur;

K Vitamini – Karaciğer, Böbrek Ve Safra Kesesinin Çalışmasında Önemli Rol Oynar, Osteoporoz Ve Kollajen Üretimi İle İlişkili Diğer Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur, Ayrıca Kan Damarlarının Duvarlarını Güçlendirir Ve Kanın Pıhtılaşmasını Sağlar.

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Skip to content